زندگینامه

Author Picture

حضرت امام خمینی(س)

مولودی از سلاله ی عصمت و طهارت دریکم مهر ماه 1281 ه.ش . مصادف با 20 جمادی الثانی 1320 ه.ق میلاد دخت گرامی پیامبر اسلام صلی الله علیه و اله دیده به جهان گشود واو را روح الله نامگذاری كردند نام پدرش سید مصطفی موسوی و نام مادرش هاجر احمدی بود . پدر كه تحصیلات خود را در زادگاهش شروع و در نجف و سامرا با كسب معارف الهی ادامه داده بود ، زمان میرزای شیرازی در زمره علما و مجتهدین آن عصر قرار داشت و از نجف كه بازگشت ، زعامت اهالی خمین را عهده دار شد و به رفع تجاوزات و تعدیات دستگاه ظالم پرداخت . او در خمین ، با ایجاد جلسات معارف اسلامی به آگاه ساختن توده مردم ، اقدام كرد؛ و سرانجام در راه خمین و اراك به دست طاغوتیان زمان خود شهید شد. روح الله در پنج ماهگی یتیم شد و بعد از شهادت پدر، تحت سرپرستی مادر ، عمه و دائی بزرگوارشان پرورش یافت. ایشان تحصیلات مقدماتی را در خمین نزد میرزا محمود شروع كرد و سپس آن را در مكتب ملاابوالقاسم در مدرسه جدید التأسیس احمدیه ی آن دیار ادامه داد. در سن پانزده سالگی ، تحصیلات فارسی آن روز را به اتمام رسانید و نزد برادر بزرگش مرحوم آیت الله پسندیده ، صرف ، نحو و منطق را شروع كرد و تا سال 1298از محضر ایشان بهره كافی برد .
حضرت امام (ره) از سنین کودکی و نوجوانی ، قسمتی از معارف متداول روز و علوم مقدماتی و سطح حوزه‏ های علمیه، از جمله ادبیات عرب، منطق و فقه و اصول را نزد معلمین و علمای منطقه نظیر آقا میرزا محمود افتخارالعلما، مرحوم میرزا رضا نجفی خمینی، مرحوم آقا شیخ علی‏ محمد بروجردی، مرحوم آقا شیخ محمد گلپایگانی و مرحوم آقا عباس اراکی و بیش از همه نزد برادر بزرگش آیت ‏اللّه‏ سید مرتضی پسندیده، فراگرفت و در سال 1298 عازم حوزۀ علمیه اراک شد. اندکی پس از هجرت آیت ‏اللّه‏ العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی ـ‏رحمة ‏اللّه‏ علیه‏ ـ از اراک به قم ،امام خمینی (ره) نیز رهسپار حوزه علمیه قم گردید و به سرعت مراحل تحصیلات تکمیلی علوم حوزوی را نزد اساتید حوزۀ قم طی کرد، بیشترین استفاده علمی امام در این دوره از استاد شان مرحوم شیخ عبدالکریم حایری ، موسس حوزه علمیه قم است .
روح جستجوگر امام خمینی (ره) باعث می ‏شد تا ایشان تنها به ادبیات عرب و دروس فقه و اصول بسنده نکند و به دیگر رشته‏ های علمی نیز بپردازد و با فراگیری فقه و اصول به فراگیری ریاضیات و هیئت و فلسفه نزد مرحوم حاج سید ابوالحسن رفیعی قزوینی وعلوم معنوی و عرفانی نزد مرحوم آقا میرزا علی اکبر حکمی یزدی و فلسفه اسلامی نزد مرحوم آقا شیخ محمدرضا مسجدشاهی اصفهانی اهتمام ورزد ونیزعالی ترین سطوح عرفان نظری و عملی را به مدت شش سال نزد مرحوم آیت‏ اللّه‏ آقا میرزا محمدعلی شاه ‏آبادی طی کند. امام خمینی(ره) با مرحوم آیت‏ اللّه‏ حاج میرزا جواد ملکی تبریزی نیز مأنوس بود و از ایشان به نیکی یاد می ‏کرد.
امام خمینی(ره) به فراگیری بسیاری از معارف و علوم اسلامی مانند فقه، اصول، فلسفه و عرفان پرداختند و در آن علوم از تخصص و مهارتهای ویژه برخوردار بودند. مراتب علمی ایشان در نگارش کتاب های ارزشمندی مانند تحریرالوسیله، کتاب البیع، مکاسب محرمه ، چهل حدیث، شرح دعای سحر و آداب نمازکاملا نمایان است. علاوه براین ،ایشان استادی متبحر و توانا درفقه ،اصول ،فلسفه و عرفان بودند که در حوزه علمیه قم و نجف تدریس می کردند.
سید روح‌الله مصطفوی(امام خمینی) فقیه، عارف، فیلسوف، مرجع تقلید، رهبر انقلاب اسلامی ایران و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بودند. ایشان بر اساس تعالیم قرآن و اهل بیت (ع)به اصل ولایت فقیه در جامعه اسلامی و در زمان غیبت امام معصوم(ع) اعتقاد داشتند و بنا بر این اصل ،مبارزه با ظلم و تلاش برای برپایی نظام جمهوری اسلامی با حاکمیت ولایت فقیه را از تکالیف مهم مسلمانان می دانستند. بنابراین نظام شاهنشاهی را نظامی فاسد دانسته و مبارزه علیه رژیم پهلوی را آغاز کردند. از سال 1340 به بعد با تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی این مبارزه جدی شد که در سال 1342 با دستگیری امام خمینی(ره) به قیام پانزده خرداد 1342 منجر شد. مواضع سرسختانه امام خمینی (ره)علیه لایحه کاپیتولاسیون در سال 1343 سبب شد که رژیم شاه ایشان را به ترکیه و پس از آن به نجف تبعید کند. تبعید امام خمینی نه تنها حرکت انقلاب اسلامی را متوقف نکرد بلکه امام خمینی (ره)در تبعید نیز به روشنگری مردم نسبت به خیانت ها و جنایت های رژیم پهلوی پرداخت و با اوج گیری اعتراضات در سال های 1356 تا 1357 سرانجام در 22 بهمن 1357 انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید در پی این پیروزی امام خمینی(ره) مردم را دعوت به شرکت در رفراندوم جمهوری اسلامی کرد و با رای 98 درصدی مردم نظام جمهوری اسلامی ایران را بنیان گذارد. از ایشان بیش از چهل عنوان کتاب و هزاران سند مکتوب و غیر مکتوب (سخنرانی ها ، تقریرات و ....) در زمینه‌های مختلف فقهی، اخلاقی، عرفانی، سیاسی و ... ، مجموعه اشعار و تقریرات درس های ایشان که توسط شاگردانش گردآوری شده‌اند، به یادگار باقی مانده است.
امام خمینی(ره) با پشتیبانی مردم ایران که فداکارانه در صحنه انقلاب ایستاده بودند به دفاع ازارزش های انقلاب نوپای اسلامی پرداخت و با وجود دشمنی های جبهه متحد غرب و شرق به سرکردگی امریکا و شوروی سابق در ایجاد کارشکنی و فتنه انگیزی توسط نیروهای ضد انقلاب، تجهیز صدام و حمایت از او در جنگ با جمهورى اسلامى ایران و فشارهای سیاسی و اقتصادی مانند تحریم های اقتصادی، با همان منطقى که سالها پیش و در زمان تنهایى، نهضت خویش را آغاز کرده بود؛ یعنی جلب رضای خدا در تمامى رفتارها و حرکت ها و عمل به تکلیف الهی ، این نظام را سر بلند و پیروز هدایت کرد.
اما پس از سال ها تحمل فشارهای روحی و جسمی ، امام بیمار شده بود .سیر بیماری امام خمینی (ره) از روز اول خرداد ماه سال 1368 به طور جدی آغاز شد و تیم پزشکان تصمیم به جراحی دستگاه گوارش ایشان گرفتند. پس از عمل جراحی بیماری درمان نشد و سرانجام امام خمینی (ره)در ساعت 20/22 روز شنبه سیزدهم خرداد ماه سال 1368 به ملکوت اعلا پیوست.

با ارتحال امام خمینی(ره)، بغض ها ترکید و سرتاسر ایران و همه کانون هایی که در جهان با نام و پیام امام خمینی (ره)آشنا بودند، یکپارچه گریستند و بر سر و سینه زدند.
وداع مردم با امام خمینی (ره) در روز و شب پانزدهم خرداد 1368، با حضور میلیون ها نفر از مردم تهران و سوگوارانی که از شهرها و روستاها آمده بودند، در محل امروز مصلای امام خمینی (ره)برگزار شد.
در نخستین ساعت بامدادِ شانزده خرداد، میلیون ها تن به امامت مرحوم آیت‏ الله‏ العظمی گلپایگانی (ره) با چشمانی اشکبار بر پیکر امام نماز گزاردند. مراسم تشییع امام خمینی از مصلی تا مرقد ایشان در جنب بهشت زهرا ـ مزار شهیدان انقلاب اسلامی ـ که به حرم امام خمینی(ره) مشهور است، با احساسات پاک مردم برگزار شد و پیکر مطهر امام خمینی(ره) به خاک سپرده شد.

روز چهاردهم خرداد 1368، مجلس خبرگان رهبری، تشکیل گردید و پس از قرائت وصیتنامه ایشان توسط آیت ‏الله خامنه‏ ای، بحث و تبادل نظر برای تعیین جانشین امام خمینی (ره) و رهبری انقلاب اسلامی آغاز شد و پس از چندین ساعت، سرانجام حضرت آیت ‏الله‏ خامنه ‏ای (رئیس جمهور وقت) برای این رسالت خطیر برگزیده شد.

کتاب های حضرت امام خمینی(س)